CNC İşleme Merkezi Nedir?       

CNC işleme merkezi günümüz teknolojisinin en önemli tezgâhlarından birini karşımıza getirir. Kusursuz ölçüde kesme yeteneğine sahip olan bu cihazlar, ahşap, metal ve plastik başta olmak üzere pek çok malzemenin kesim işlemini gerçekleştirir doğru ölçekli şekiller verir. Yakın zamana kadar yatar daire, freze, sabit matkap ve hızar gibi makineler ayrı ayrı ürün işleme kesim çalışmalarında kullanılırken, tüm bu nitelikleri CNC teknoloji ile elde etmek çok daha kolay hale gelmiştir.

Pek çok işlemi aynı anda yapan CNC işleme merkezi, üretimde kaliteyi ve verimliliği destekleyen bir teknoloji olarak kendini göstermiştir. İş performansını artıran CNC makineleri aynı zamanda verimlilik ve üretim konusunda pek çok sektöre önemli avantajlar sağlamıştır. İnsan gücünden önemli derecede tasarruf sağlayan bu sistemin endüstriyel gelişimin önemli derecede mesafe kat etmesine yardımcı olduğunu söylememiz gerekir. Bilgisayar üzerinden yapılan kontroller sayesinde pek çok farklı kesim programının uygulaması bu teknoloji ile yapılmaktadır. Malzeme verimliliği ve fire konusunda ortaya çıkan faydalı sonuçlar işletmelerin kazancına olumlu bir katkı sağlamıştır.

Hammadde ve yarı mamul üretimi için en güvenilir çalışma şekli CNC işleme olarak karşımıza geliyor. Para ve zamandan sağlanan tasarruf, aynı zamanda üretim kalitesine yansıyan olumlu bir sonuç olarak kendini gösteriyor. Proses yönetimine önem veren firmalar için iş akışına uygun malzemelerin zamanında tedariki çok büyük önem taşıdığını unutmamak gerekir. CNC işleme merkezi tarafından tedarik edilen malzemeler ise üretimi hızlandırır, ürün kalitesinin artmasına yardımcı olur.

Mobilya sektörünü ve çalışmalarını baz alacak olursak CNC işleme sonucunun avantajlarını görmek çok daha kolay olacaktır. Oyma, kesme, delme, şekil verme ve parça üretme konusunda fonksiyonel bir teknolojiye ihtiyaç vardır. Birden çok görevi son derece işlevsel çalışmalarla yerine getiren teknoloji, üretimde hata payının ortadan kalkmasına neden olmaktadır. Buna ek olarak verilen firenin en asgariye düşürülmesi de söz konusu olur. Hızlı ve sorunsuz üretim koşullarını da unutmamak gerekir. Ahşap ve ahşap ürünleri için yapılan çalışmalarda birden çok makine ve tezgâhın içini CNC makineler üstlenir. Çoklu program özellikli olan bu teknoloji, bilgisayarlı kontrol sistemi ile istenen kalıp ve şekil için hızlı üretim çalışması yapar. Sistemin ortaya çıkarmış olduğu her bir parça ise üretim kalitesini artıran önemli bir unsur olarak kendini gösterir.

CNC İşleme Merkezi Ne İşe Yarar?     

CNC işleme merkezi çok fonksiyonlu bir teknolojidir ve bu işlemler çok büyük bir hızla gerçekleşir. 6-8 ve daha fazla palet özellikli teknoloji, freze, torna, delme ve şekil verme gibi çok sayıda işlemi kısa bir zaman dilimi içinde gerçekleştirir. CNC işleme çalışmaları bu işleme merkezlerinde yapılır ve her bir çalışmanın üretime destek veren özellikleri vardır. Bu çalışmalar içinde dikey CNC işleme ve yatay CNC işleme çalışmaları da bulunur.

İşlem görmesi planlanan malzeme tezgâha verilirken bu malzemeden en yüksek verimi elde etmek büyük önem arz eder. Daha önceden hazırlanmış ve bilgisayara yüklenmiş olan işlem programları kusursuz bir işleme sonucu sağlar. Bu sayede işlemler hızlı gerçekleşir ve verimli bir çalışma söz konusu olur. Tasarruf ve performans konusunda bu gelişmiş tezgâhların ve çalışma şekillerinin büyük katkısı kendini gösterir.

CNC İşleme Merkezi Kullanım Alanları

Üretim yapılan pek çok sektörde montaj çalışmaları yapılır. Uzmanların yapmış olduğu montaj sayesinde tamamlanmış ürünün ortaya çıkması mümkün olur. Burada montaj parçası olarak bilinen pek çok unsur CNC işleme merkezi tarafından üretilir. Üç boyutlu şekil verme özelliğine sahip olan bu ileri teknoloji, farklı hammaddelerden pek çok değişik ürünün üretimine kadar önemli bir görev üstlenir ve yerine getirir. Ürünün kullanım alanları şu şekildedir:

  • Her türlü talaşlı imalat
  • Metal bazlı üretim sektörü imalat
  • Otomotiv
  • Dayanıklı tüketim malzemeleri
  • Montaj öncesi hammadde üretimi
  • Pleksi-plastik hammadde ve yarı mamul şekil verme
  • Metal hammadde ve yarı mamul şekil verme
  • Ahşap hammadde ve yarı mamul şekil verme

Ürünlerin istenen ölçüde ve doğru şekil verilerek üretilmesi, pek çok sektörde üretim kalitesini artırır. İşlemden geçmiş olan parçaların istifi oldukça kolay olur. İşlem aşamasında kullanılan program sayesinde makinelerden çıkan parçaların sayımına gerek yoktur.

CNC İşleme Merkezi Avantajları Nelerdir?

CNC İşleme çalışmalarında yüksek verimlilik ve sorunsuz üretim en temel konular arasında yer alır. Tornalama, freze ve delme çalışmaları en kusursuz şekilde yapılır. Daha önceden programa dâhil edilmiş modeller sayesinde hammadde işleme konusunda en iyi sonuçlara hızlı bir şekilde varmak mümkün olur. Parça ve yarı mamul tedariki üretimi en çok etkileyen unsurlar arasında yer alır. Pek çok farklı işlem için operasyon seçeneği geniş olan teknoloji, hızlı ve verimli çalışır. Bu çalışma sonucunda montaj, üretim ve tüm prosesler için önemli avantajların öne çıktığını özellikle belirtmemiz gerekir.

Sağlıklı bir üretim planlaması yapabilmek için CNC işleme merkezlerine ihtiyaç vardır. Uzman operatörler sistemi iyi bilmeli ve program kullanma yeteneğine sahip olmalıdır. Böylece çık farklı üretimler yapılabilir ve her türlü değişik şekilde parçanın üretimi mümkün olur. Fabrikasyon üretim performansını artıran bir sistem her yönden avantajlı olarak değerlendirilebilir. Bu tür avantajların ise ürün ve üretim kalitesine yansıdığını hatırlatmak isteriz.

CNC Yatay İşleme Merkezi Nedir?

CNC yatay işleme merkezi yatay bir mile sahiptir ve yüksek talaş kaldırma kapasitesi ile bilinir. Yüksek kesici takım hacmine sahip olan bu teknoloji sabit işleme takımları ve hareketli iş parçasının olduğu bir teknoloji ürünüdür. Metal malzemelerin işlenmesi ve sorunsuz şekilde işlem görmesi için bu yüksek teknolojiden fayda sağlanır. Metal bileşenlerin seri üretimine destek veren bu makineler, üretim kalitesini ve verimliliği artıran çözümler sunar. Yapı olarak oldukça büyük olan bu makine sistemi 6-8 ve daha çoklu palet özelliği ile kendini gösterir.

CNC Dikey İşleme Merkezi Nedir?     

Talaşlı üretim özelliğine sahip olan CNC dik işleme merkezi bu alanda kullanılan en gelişmiş teknolojilerden biri olarak karşınıza gelir. Bilgisayar teknolojisi ile kullanılan bu sistem, yüksek verimlilik ve düşük fire özelliği ile kendini gösterir. Aynı zamanda üretim zamanlama konusunda da bu yüksek teknolojinin önemli avantajları kendini gösterir. Kalıp üretim ve işleme konularında en güvenilir teknoloji CNC dikey işleme merkezi çalışması ile kendini gösterir. Genelde 3 eksenli olan bu teknoloji, gelişmiş program desteği sayesinde çok güvenilir ve verimlidir.

CNC İşleme Tezgâhı Nedir?

CNC teknolojisi pek çok sektörde pratik çözümlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Endüstriyel Açılımı ‘’Computer Numerical Control’’ olan bu teknoloji ürünü, işlem yapma ve ürünleri sayma kapasitesi ile pek çok sektörün ihtiyacını karşılayan bir sistem olarak insanların karşısına çıkmıştır. İşlem görmesi planlanan parçanın farklı şekillerde işlenmesi işçin bu teknoloji kullanılır. Hammadde değerlendirmesi en gelişmiş bilgisayar ortamında yapıldığı için atık ve fireler en asgari düzeyde ortaya çıkar.

Üretim kapasitesini artırmayı planlayan fabrikalar ve üretim tesisleri bu konuda en iyi yatırımı yapmalıdır. CNC teknolojisi sayesinde hazır hammaddelerin uygun şekilde yarı mamule dönmesi söz konusu olur. Üretimin devamlılığı ve seri malzeme tedariki açısından bu teknoloji çak faydalı sonuçlarıyla kendini göstermiştir. CNC tezgâh ve işleme merkezi gibi karmaşık ve işlevsel sistemlerde önemli bir artış söz konusudur. Bu artışın ise seri ve kaliteli üretime önemli katkı sağladığını söyleyebiliriz.

CNC Dikey Ve Yatay İşleme Merkezi Fiyatları

CNC dikey işleme merkezi fiyatları bu teknolojiye yapılan yatırımın maliyetini gösterir. Bu yatırımı yapan firmalar ise kısa zamanda bunun olumlu karşılığını alırlar. Dikey ve yatay kesme özelliğine sahip olan bu kompleks teknoloji, her türlü kavis ve boyuta sahip malzemelerin kesimine destek sağlar. Bu olağanüstü teknoloji için ödenen rakamların çok önemli bir yatırım olarak görülmesi gerekir. CNC sistemine sahip olan firmaların kalite ve performans konusunda çok şanslı olduklarını söyleyebiliriz.

CNC yatay işleme merkezi fiyatları kesinlikle sahip olunması gereken teknolojiye ödenmesi gereken rakamlardır. Makineler ve sistem uzun ömürlü olduğu için bu teknoloji yıllarca verimli şekilde kullanılabilmektedir. Üretim ve kalite performansını yüksek tutmak isteyen çok sayıda fabrikada bu sistem çoktan kurulmuştur. İhtiyacı olan firmalar ise geç kalmadan bu konuda hızlı bir şekilde tedbir almalıdır. Bu konuda yapılan yatırımın en kısa sürede kazançlı bir geri dönüşü söz konusu olacaktır.